Kościół św. Jana Kantego w Żołyni

Kościół Świętego Jana Kantego
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żołynia

Adres

Adama Mickiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Kantego

Wezwanie

św. Jana Kantego

Wspomnienie liturgiczne

20 października

Położenie na mapie gminy Żołynia
Mapa konturowa gminy Żołynia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Kantego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Kantego”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Kantego”
Położenie na mapie powiatu łańcuckiego
Mapa konturowa powiatu łańcuckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Jana Kantego”
Ziemia50°09′59,5″N 22°18′35,8″E/50,166528 22,309944
Kościół św. Jana Kantego w Żołyni.

Kościół świętego Jana Kantegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Żołynia archidiecezji przemyskiej.

Budowę kościoła została rozpoczęta w 1864 roku, częściowo z fundacji II ordynata na Łańcucie Alfreda Potockiego, i zakończona została w 1884 roku. Projekt został opracowany przy współpracy z inżynierem Wysockim. Jest to budowla neogotycka, murowana, wzniesiona z cegły i otynkowana, trzynawowa, bazylikowa, opięta przyporami, fasada jest zaakcentowana schodkowym szczytem. Wnętrze nakryte jest sklepieniami gwiaździstymi. Polichromia ornamentalno-figuralna zaprojektowana przez Tadeusza Popiela została wykonana w 1914 roku przez: Jana Domańskiego, malarza ze Lwowa oraz Stanisława Dębickiego i Antoniego Trojnara. Witraże zaprojektowane przez Tadeusza Popiela zostały wykonane w Zakładzie Witraży Stanisława Gabriela Żeleńskiego w Krakowie. Ołtarz główny został wykonany w 1899 roku, w stylu neogotyckim, został zaprojektowany przez Tadeusza Wacława Munnicha ze Lwowa i zrealizowany przez Ferdynanda Majerskiego z Przemyśla, dwa ołtarze boczne w stylu neogotyckim zostały wykonane przez Antoniego Rogoziewicza z Przeworska, ołtarze w nawach bocznych, w stylu neorenesansowym zostały wykonane przez Szczepana Gorczyńskiego z Kańczugi, natomiast stalle i konfesjonały zostały wyrzeźbione przez Szczepana Koniecznego. Poza tym kościół posiada bogate wyposażenie ruchome: rzeźby, obrazy, ornaty z XVIII i XIX wieku. Świątynia posiada również dzwon z 1756 roku, ufundowany przez Lubomirskich i odlany w ludwisarni gdańskiej, sygnowany Joh(ann) Gott(fried). Od 1991 roku w świątyni znajdują się relikwie św. Jana z Kęt[1].

Przypisy[edit | edit source]